Mint érdemes tudnod a whisk(e)yről
Az első kérdés, ami a whiskey kapcsán általánosságban felmerül, az a szó helyesírása. A két különböző írásmód nem helyesírási hiba. Whisky-nek írják a skót és kanadai eredetű italt, míg az USA és az ír származású italt whiskey-nek. Az írásbeli különbség kiejtésben nem nyilvánul meg. Nagy népszerűségnek örvendő italról beszélünk, melyet a világ bármelyik részén szabad készíteni, azonban Európában a whisk(e)y név használatához szigorú előírásokat kell betartani. Az eredeti Scotch, Irish, Canadian és Bourbon vagy Tennessee címkefeliratot csakis az adott területen, az ott előírt anyagokból és módon, a vonatkozó törvényeknek megfelelően készült ital viselheti.
A whisky vagy whiskey-re vonatkozó előírások
Mielőtt rátérünk a whiskey fajtákra, nézzük meg, milyen előírások vonatkoznak az italra európai szabályozás szerint:
A whiskey vagy whisky minimum 40% alkoholtartalommal rendelkező olyan szeszes ital:
- amelyet cefre lepárlásával nyernek malátázott vagy malátázatlan gabonakeverékből
- amelynek cukrosítását a benne található malátadiasztázzal, valamint más természetes enzimek felhasználásával vagy anélkül végzik,
- amit csakis élesztő segítségével erjesztenek,
- amelyet 94,8%-nál kisebb alkoholtartalomra pároltak, hogy a desztillátum rendelkezzen a felhasznált nyersanyagra jellemző aromával, illattal és ízzel.
- Legalább három évig érlelték, olyan fahordókban, amelyek térfogata legfeljebb 700 liter.
- A végső párlat, amelyhez kizárólag víz és (színezőanyagként) karamell adható, megőrzi a gyártási eljárásból eredő színét, aromáját és ízét.
- A whisky vagy whiskey nem édesíthető vagy ízesíthető, és a színezőanyagként használt karamellen kívül más adalékanyagot nem tartalmazhat.
- Semleges alkohol hozzáadása sem higított, sem higítás nélküli formában nem megengedett.
Whisky vagy whiskey fajták
Ha nem vagy túlzottan jártas whisk(e)y témában, talán meglepő lehet, hogy mennyi fajta whisk(e)y van, amiket más-más ízvilág, és előállítás jellemez. Olvass tovább és merülj el a whisk(e)yk varázslatos világában!
Bourbon Whiskey: A 18. század óta készítik, de előállítását 1897-ben szabályozták először, azóta hivatalosan elismert
név és kategória. A következő szabályozásoknak kell megfelelnie:
- alapanyagában kombinálják a whiskey készítéshez általában felhasznált összes gabonafélét, de a készítéséhez felhasznált gabonának legalább 51%-a kukorica kell, hogy legyen
- fehér tölgyből készített fahordóban kell érlelni, legalább 2 évig
- használat előtt a hordót ki kell égetni, hogy a fa megsötétjen, és hogy a tölgyfában található kevés cukor karamellizálódjon Nevét Bourbon megyéről kapta, ugyanis itt kezdték meg először az ilyen típusú whiskey készítését. A legtöbb és leghíresebb Bourbon whiskey Kentuckyban készült, ezt a címkén általában hangsúlyozzák is. Az új tölgyfa hordók használatától sajátos, kissé fás, vaníliás íz jellemzi, mely a kukorica lágyságával kiegészülve adja az ital egyedi aromáját.
Rye Whiskey
A rozs whiskey egykor az amerikai whiskey meghatározó fajtája volt, napjainkban azonban már ritkán találkozhatunk vele. Legalább 51%-ban rozst tartalmazó, folyamatos lepárlással előállított gabona whiskey párlat.
Scotch Whisky
Máig vitatott téma, hogy Skóciában, vagy Írországban készítették először, az azonban nem kérdés, hogy az összes mai whisk(e)y ősapjaként meghatározó szerepe van. Eredeti neve usquebaugh, ami ókelta nyelven azt jelenti: az élet vize.
Szigorú szabályozás, valamint név- és eredetvédelem jellemzi:
“Scotch Whisky” az lehet, amelyet:
- csakis Skócia területén állíthatnak elő - illetve Skócia területén tilos bármilyen más whiskyt készíteni,
- a gabonamaláta anyaga csakis árpa lehet,
- a malátázás folyamatát tőzegfüsttel állítják meg,
- a malátawhisky esetében előírás a kétszeretes szakaszos lepárlás,
- használt hordókban érlelik.
Single malt
A skót malátawhisky tisztán árpából készült olyan whiskypárlat, amelyet nem kevertek sem gabona, sem más malátawhiskyvel. Minimum 3 évig érlelik, már korábban is használt hordókban. A hordónak fontos szerepe van az érlelés folyamatában, így általában olyan hordókat használnak, amelyekben korábban sherry, madeira vagy portói bort éreltek. Ezen kívül gyakori a Bourbon érleléséhez használt fehér tölgy hordó is.
Whisk(e)y fogalomzavar, vagyis: Mit jelent, hogy ....?
Van néhány kifejezés, amit whisk(e)y-hez értő személyek társaságában hallhatsz, vagy találkozahatsz vele a címkén feltüntetve. Ezekből szedtük most össze a legnépszerűbbeket.
Blending: házasítás, vagyis különböző whiskyk keverésének a folyamata. Ha skót whiskykről beszélünk, akkor a maláta- és gabonawhiskyk keverésével készült blended whiskyt értjük.
Destillation: a lepárlás, melynek kulcsfontosságú szerepe van a whisk(e)y előállítása során. Rendszerint 1, 2 vagy 3 alkalommal desztillálják, ez típusonként változik.
Finish: a lecsengés, vagy utóíz, melynek során a szakértők meghatározzák, hogy milyen ízű és milyen hosszantartó az ital utóhatása.
Malt: egyik jelentése maláta, mely legtöbbször árpából készül. Másik jelentése alatt a maláta whiskyt értjük és csak az árpából készült whiskyket jelenti.
Proof: az ital minőségének ellenőrzésére szolgál, mely a matrózok nevéhez köthető. Napjainkban
méréssel igazolható, hogy a ’100% proof’ ital tiszta alkohol tartalma 57,15%. Egy ilyen keverékben a
tiszta szesz mennyisége a teljes keverék mennyiségéhez, 4:7-hez aránylik, amiből adódik a ’100%
proof’ ital számításának képlete: (4/7)*175=100. Értelemszerűen a 100% alkoholtartalmú párlat
(7/7)*175=175, azaz ’175% proof’.
Whisk(e)y ajánló
Four roses
A ragyogó sárga színt testes ízek jellemzik a gyümölcsök, a méz és vanília jegyeivel. A prémium kategóriás Bourbon whisky egy szeretett nő nevét viseli. A szerelmi történet a márka védjegyévé vált, mely visszaköszön a 4 rózsát ábrázoló címkén is. Kézzel palackozzák és minden egyes címkén feltüntetik a hordó számát és a palackozás dátumát.
Maker's Mark
A karamell színű ital illatában a narancs, a kávé és a vanília kellemes egyvelegét hordozza, míg ízében kevés fűszer, füst, fa és narancs dominál. Ennek a mennyei kialakításnak köszönhetően élvezhetjük az italt magában kortyolgatva, de keverésre is kiváló. A Jack Daniel’s és Jim Beam után a legkelendőbb whiskey.
Woodford Reserve
Kis szériás whiskey, címkéjén feltüntetésre kerül, hogy melyik palackozási szériából való, valamint a palackszám is.
Az üveg lapos formája és a címke felirata letisztult, minőségi jegyeket hordoz magában. Fűszeres karaktere a magas rozstartalomnak köszönhető, Bourbon rajongóknak kötelező!
Buffalo trace
A címkéjén bölényt ábrázoló whiskey édes, gyümölcsös, fűszeres ízvilágának köszönhetően egy új világba repít. Zamatokban gazdag, komplex, mégis sima ízeket kínál, nem hiába szerzett már annyi elismerést a Buffalo Trace lepárló.
Peaky Blinder
Az édes és fűszeres ízek összhangja jellemzi lágy befejezéssel. A fahéj, a mazsolaszőlő és az édes banán jegyeit a tejkaramella és pekándió ízvilága teszi ellenállhatatlanná. Igazi különlegesség, amit mindenkinek meg kell kóstolni!
Monkey Shoulder
Glenfiddich, Balvenie és Kininvie whiskyk kiváló keveréke.
Rebel Yell
A népszerű zeneszám címével megegyező whiskeyt Billy Idol tette világszerte ismertté, valamint a lázadó fiatalok szabadságának egyik szimbólumává. Az első whiskey, melynek készítése során a kukorica mellett rozs helyett búzát használtak a lágyabb ízhatás elérése érdekében.
Proper Twelve(Conor McGregor-tól)
A Conor McGregor saját ír whisky márkája, melyet legalább három évig érlelnek bourbon hordóban. A vanília, a mézszerű édesség és a pirított fa ízeivel találkozhatunk az italt kortyolva.
Jack Daniel's Single Barrel Select Tennesse
Különlegessége, hogy minden egyes üveg sorszámozott hordóból kerül palackozásra. Prémium minőségű ital, illatában és ízében fás, mézes, enyhén karamellás és fűszeres jegyek érezhetőek.